Aktuality

Datum od Datum do
Co je nového / 10. října 2017

Nové ALBUM

Ve fotogalerii právě naleznete nová alba sezóny 2017/18

04.10.2017 - Pocta klarinetu III.
07.09.2017 - Klavírní recitál - Nikol Bóková

Pokud si chcete zavzpomínat na tu předešlou, podívejte se zde

 
Co je nového / 20. ledna 2014

Novoroční koncerty 2014

Soňa Javůrková: naše novoroční koncerty jsou to nejlepší na konec
Janáčkova konzervatoř a gymnázium v Ostravě uvedla i v tomto roce dva novoroční koncerty. Letos s šestinásobnou vítězkou populární televizní soutěže TyTý, herečkou a přední českou dabérkou Valérií Zawadskou. Nositelem prestižní ceny Thálie za celoživotní mistrovství, barytonistou Richardem Novákem. Absolutním vítězem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, klavíristou Ivo Kahánkem, jinak také bývalým studentem. 

A především se současnými studenty a pedagogy Janáčkovy konzervatoře a gymnázia v Ostravě.

Janáčkova konzervatoř na novoročních koncertech 14. a 15. ledna vzdala poctu nejsvětovějším českým autorům. Bylo co poslouchat, na co se dívat. Program představil symfonické dílo Antonína Dvořáka, koncertantní dílo Leoše Janáčka a kantátové Bohuslava Martinů. „Na Nový rok dopoledne obvykle sledujeme Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků, večer pak Českou filharmonii. Náš koncert je to nejlepší na konec,“ přivítala na pódiu návštěvníky s úsměvem a nadsázkou v úvodu při slavnostním zahájení ředitelka konzervatoře Soňa Javůrková. Novoroční koncerty vymyslela v roce 2005, příští rok oslaví již desetileté výročí.
 
“Letošní koncert se mi moc líbil. V první části zejména komorní kantáta Otvírání studánek Bohuslava Martinů, pro kterou mám slabost, nezklamala mě ani tentokrát. Tady chci především vyzdvihnout naši studentku Barboru Jiráskovou a její výkon v sopránovém sólu. A také mistra barytonistu Richarda Nováka, jehož procítěná interpretace nás dojala k slzám. Vynikající byl i přednes herečky Valérie Zawadské. Jsme rádi, že si na nás oba profesionálové udělali čas,” s radostí popisuje Soňa Javůrková. “Myslím, že repríza koncertu ve středu byla vyrovnanější a klidnější,“ dodává k další části koncertu. “Janáček působil celistvěji, jeho Concertino pro klavír a komorní orchestr je citlivé na souhru a muzikální cítění sólisty se členy komorního orchestru. Výborný výkon předvedl ale i Symfonický orchestr.“ Studenti konzervatoře s dirigentem Petrem Šumníkem zahráli Symfonii č. 8 G dur, op. 88 Antonína Dvořáka ve druhé části programu.
 
Koncerty jsou pořádány pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje. Účastní se ho hosté z veřejného a politického života a zástupci významných firem, mnozí z nich se dokonce stali přáteli a příznivci školy. „Neumím hrát na žádný nástroj, na Janáčkovu konzervatoř chodím ale rád. Jsem pyšný, že máme v regionu tak ojedinělou školu, můžeme se s ní chlubit nejen v republice,“ vysvětluje o přestávce hejtman Miroslav Novák. Mezi návštěvníky jsou i ředitelé příspěvkových organizací, představitelé vysokých škol a osobnosti města i regionu, kteří mají rádi umění a kulturu. A také kolegové ze středních škol. “Začínáme uvažovat o třetí repríze, aby mohli koncert navštívit i další zájemci. Sál má jen 250 míst, není nafukovací,” přemýšlí ředitelka školy do budoucna.
 
Na dramaturgii koncertů se Soňa Javůrková podílí společně s dirigentem Petrem Šumníkem. Letošní koncerty byly zaměřeny na českou hudbu. Rok 2014 je rokem věnovaným české hudbě, připomíná výročí narození či úmrtí významných českých skladatelů, mimo jiné 110. výročí úmrtí Antonína Dvořáka, 55. výročí úmrtí Bohuslava Martinů a 160. výročí narození Leoše Janáčka.
 
Interpretovat díla velikánů české hudby se na konzervatoři nebojí. „Na pódiu se snažíme propojit profesionály se studenty. Aby hráli společně, třeba naši bývalí absolventi, kteří jsou dnes vynikající sólisté jako klavírista Ivo Kahánek s naším komorním orchestrem,“ vysvětluje Soňa Javůrková. „Petr Šumník navrhuje pro koncert takové skladby, aby byly zajímavé pro posluchače a zvládnutelné pro studentský orchestr.“ Z Novoročních koncertů se Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě může pochlubit sbírkou kvalitních nahrávek. Ty nejlepší z nich jsou součástí jí vydaných CD.
(P. Bohuš)

Co je nového / 6. ledna 2014

PF 2014

Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě přeje všem rodičům, přátelům, příznivcům a návštěvníkům v  roce 2014 vše nejlepší, hodně zdraví, osobních i pracovních úspěchů, radosti, pohody a krásných zážitků ve společnosti umění. 

 
Co je nového / 18. prosince 2013

Výroční publikace „Umění na export“

Vánočními koncerty se uzavřel výroční rok, ve kterém jsme si připomněli 60. let od založení konzervatoře v Ostravě.

 

Vedle koncertů a představení se škola prezentovala také vydáním časopisu a kompaktního disku. Na vánočním koncertu byla představena kniha, kterou škola vydala pod názvem Umění na export a ve které se v rozhovorech a medailonech máte možnost seznámit s 35 známými absolventy Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Jsou to například Petr Altrichter, Ivana Chýlková, Ivo Kahánek, Martin Kasík, Nataša Novotná, Boris Urbánek. Věřím, že by se kniha mohla stát krásným obohacením Vaší domácí knihovničky.
 Autorem knihy je Tamara Vrla, graficky ji upravil Kantor’s Creative Club. Kniha je nejen plná zajímavého čtení, ale je v ní spousta nádherných fotografií. Publikace je k mání na sekretariátě školy u paní Zlaty Mravcové.

 
Co je nového / 18. prosince 2013

Nenechte si ujít

Upozornění
 
Záznam Vánoční revue můžete zhlédnout na televizním kanálu TV NOE v neděli 5. ledna 2014 ve 20:30 hodin.

 
Co je nového / 20. listopadu 2013

Velký úspěch našich studentů

Srdečně blahopřeji studentům Tomáši Vránovi (hra na klavír) a Lukáši Kolkovi (hra na saxofon), kteří v silné konkurenci uspěli ve výběrové přehrávce pro hudebníky do 21 let „Zahraj si s Českou filharmonií“.  

 

České filharmonie vybrala 11 účastníků, kteří jako sólisté s tímto vynikajícím hudebním tělesem vystoupí v příštím roce. Je to nesmírná čest a velký úspěch. Děkuji zároveň pedagogům Monice Tugedliebové a Zbignievovi Kaletovi, kteří je k předehrávce připravili. Poděkování patří také paní Martině Farana a Marii Pawlowské, které naše účastníky podpořily u klavíru.

Soňa Javůrková

 
Co je nového / 6. listopadu 2013

Naši studenti nadchli publikum v Doněcku.

Na pozvání oblastního výboru Doněcké oblasti, Hudební akademie S. S. Prokofjeva a generálního konzulátu České republiky v Doněcku, odjela 30. 10. malá delegace na Ukrajinu do města Doněck, které je partnerským městem statutárního města Ostravy. 

Během dvoudenního pobytu byla skupina ve složení MgA. Michal Bárta, Magdalena Hrudová, Barbora Jirásková, Jakub Sivek, Petr Kozel a ředitelka školy Soňa Javůrková přijata  místostarostou tohoto milionového města, navštívila solný důl s obrovským sálem, kde koncertovala i Vídeňská filharmonie, prohlédla si divadlo, kde zhlédla představení a navštívila Hudební akademii S. S. Prokofjeva, kde se studenti zúčastnili malého dopoledního koncertu. Nejdůležitějším bodem návštěvy bylo účinkování na slavnostním koncertě 1. 11., který pořádal generální konzulát České republiky v Doněcku. Tento koncert se konal ve velmi inspirativním prostřední nedávno otevřené galerie moderního umění Artdonbas. Koncert byl nejen připomínkou státního svátku 28. 10. k založení republiky, ale také oslavou české hudby, která především v podání českých mladých umělců zazněla. Na koncertě byla přítomna celá řada vzácných hostí, které přijali pozvání generálního konzula Ondreje Morávka. Nejvzácnějším hostem byla první dáma Ukrajiny, paní Ludmila Janukovičová, která také s naší delegací krátce pohovořila a vyjádřila velkou náklonnost k České republice, českému umění a historii.
Sólisté podali skvělé výkony a byli ozdobou večera. Podle slov pana generálního konzula, zanechal koncert v publiku, ve kterém seděla řada odborníků, pedagogů akademie a aktivních umělců, hluboký a kladný dojem. Rektor akademie pan Skrypnik vyjádřil naději, že spolupráce mezi oběma městy a zejména mezi školami bude nadále pokračovat.
Já tímto velice děkuji za vzornou reprezentaci školy, města Ostrava i Moravskoslezského kraje všem studentům a panu kolegovi Bártovi a pedagogům děkuji za velmi dobrou a kvalitní přípravu programu.
 
Soňa Javůrková

Co je nového / 24. října 2013

Dechové návraty

Včerejší koncert dechových návratů byl velmi krásnou a pestrou ukázkou vynikajících výsledků naší školy. Na koncertě se na podiu sešly mladé osobnosti, které před časem absolvovaly Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě a v současné době studují na hudebních akademiích a vysokých uměleckých školách v Praze, Brně a Ostravě. 

 

Koncert měl nejen velmi příjemnou atmosféru, ale především vysokou uměleckou úroveň. Velmi mě potěšilo, že studenti, kteří byli ozdobou naší školy, jsou dalšími pokračovateli celé plejády absolventů, na které můžeme být patřičně hrdi. Věřím, že všichni návštěvníci odcházeli domů stejně nadšeni a plni těch nejkrásnějších dojmů z krásné hudby v podání umělců, o kterých jistě ještě v budoucnu uslyšíme.
Koncert byl milým dárkem dechového oddělení k 60. výročí založení konzervatoře v Ostravě.
 
Soňa Javůrková

 
Co je nového / 17. října 2013

Udělejte si čas na kávu a „Čas pro kávu“!

Srdečně Vás zveme na vernisáž obrazů našeho studenta Radka Huštana dne 4. listopadu 2013 v 17. 00 hodin ve foyeru Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě.

Radek Huštan je studentem 4. ročníku Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě v oboru hra na kytaru. Jeho rodiče jej vedli nejen k hudbě, ale i k výtvarnému umění, které se stalo jeho velkou láskou. Velký vliv na jeho rozvoj v tomto oboru měla Mgr. Hana Černohorská, která byla jeho učitelkou na ZUŠ ve Frýdku-Místku. Po nástupu na JKGO už Radek tvoří samostatně a nalézá svůj osobitý styl.
Během posledního roku ho zaujala tématika kávy a tak postupně vznikla celá kolekce obrazů, které budete mít možnost shlédnout ve foyeru naší školy. Tyto obrazy jsou vytvořeny technikou olejových pastelů a měly by Vám navodit atmosféru pohody a klidu, připomenout chvíle s přáteli, zavést zpět do kuchyní našich babiček. Šálek kávy nám dává zapomenout na všední starosti, shon a nepohodu, které nás provází v každodenním životě a na druhé straně nás povzbuzuje k aktivitě a kreativitě.

Radek Huštan

O sobě

Co je nového / 16. října 2013

Den tance na konzervatoři

Chodíte do páté (případně šesté) třídy základní školy?
A chtěli byste studovat tanec na konzervatoři?
Přijďte si to k nám vyzkoušet!
Zveme Vás na hodinu v opravdovém baletním sále. Můžete si zahrát na klavír. Ukážeme Vám zábavnou hodinu matematiky a angličtiny. Provedeme Vás naší školou a představíme Vám náš divadelní sál pro 250 diváků (a můžete si zkusit zatančit si na jevišti).

Kdy? V pátek 15. listopadu (dopoledne)
Kde? V budově Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě (Českobratrská 40, Ostrava-Moravská Ostrava).
Jak se na akci přihlásit? Zašlete kontakt na adresu veronika.frydlova@jko.cz, ve kterém uvedete jméno dítěte, kontakt na rodiče (e-mail a telefon). Obratem Vám přihlášku potvrdíme a zašleme podrobnosti k akci.
(Na akci je možné přihlásit i mladší děti.)

Strana 1 Z 2 < >