Janáčkova konzervatoř v Ostravě je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem

24.4.2024 / Přihlášení

Zobcová flétna - vyučující


Magda Bohušová

Absolventka konzervatoře v Ostravě v oboru hra na příčnou flétnu. Hru na zobcovou flétnu a metodiku tohoto nástroje studovala ve Víkendové škole pod vedením Jana Kvapila. Znalosti v oboru pravidelně doplňuje účastí v Letní škole staré hudby v Prachaticích.



Vyučuje: hru na zobcovou flétnu

Email: magda.bohusova@jko.cz




Ing. Jitka Konečná PGDip., Ph.D. (mateřská dovolená)

Studovala hru na zobcovou flétnu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě ve třídě Mgr. Jana Kvapila. V roce 2007 získala stipendium na Royal College of Music v Londýně, kde absolvovala postgraduální studium. Za své studijní výsledky byla oceněna diplomem s vyznamenáním a McKenna cenou za barokní hudbu. V roce 2008 v Londýně založila flétnové kvarteto i Flautisti, spolu se kterým se v témže roce stala vítězkou soutěže Brighton Early Music Live Scheme. Soubor vystupuje pravidelně na koncertech v tuzemsku i zahraničí a dvakrát živě účinkoval v rádiu BBC3. V roce 2011 soubor i Flautisti účinkoval na recitálu v kostele St. Martin-in-the-Fields na Trafalgar Square v centru Londýna.  Obsadil pozici semifinalistů soutěže komorní hudby v Londýně a finalistů v mezinárodní soutěži Salieri Zinetti competition v Itálii. Soubor byl také potěšen pozváním a účinkováním na české ambasádě v Londýně, kde s úspěchem uvedl premiéru cyklu Quartet for Recorders, jejíž autorem je původem český hudební skladatel, klavírista a publicista žijící od roku 1950 v Londýně – Karel Janovický.
 
Jako sólistka i komorní hráčka Jitka Konečná spolupracuje s hudebníky a ansámbly specializujícími se na poučenou interpretaci barokní hudby, pravidelně se zúčastňuje mistrovských kursů a seminářů vedených špičkovými světovými pedagogy (W. van Hauwe, P. Leenhouts, P. Holtslag, M. Posch, C. van Heerden, B. Spanhove, H. ter Schegget, R. Brown, E. Kirkby, T. Charlston ad.) a vystupuje na koncertech v ČR i zahraničí.
 
Od roku 2009 je hlavní organizátorkou interpretačních kurzů Letní Škola Staré Hudby v Prachaticích a vyučuje zobcové flétny na Janáčkově Konzervatoři v Ostravě a Konzervatoři Evangelické akademie v Olomouci, od téhož roku působí také jako lektorka vzdělávacího programu MŠMT "Dechové soboty" na seminářích brněnské konzervatoře. Od roku 2012 je vedoucí lektorkou Interpretačních seminářů barokní hudby na Konzervatoři v Olomouci.

 

Mgr. Jan Kvapil, Ph.D.

studoval hru na zobcovou flétnu na Royal Academy of Music v Londýně u P. Holtslaga a na konzervatoři v rakouském Linci u C. van Heerden, svá studia završil získáním pedagogického diplomu Licenciate of the Royal Schools of Music (Londýn, 2001). V roce 2011 dokončil doktorské studium na Univerzitě Palackého v Olomouci a získal akademický titul Ph.D. Vystupoval s renomovanými českými i mezinárodními ansámbly, nahrával pro rozhlas, televizi i hudební vydavatelství, v současnosti koncertuje nejčastěji v duu s loutnistou J. Čižmářem.

V centru jeho zájmu stojí pedagogická činnost, mnoho let byl ředitelem Letní školy staré hudby v Prachaticích, založil První víkendovou školu hry na zobcovou flétnu v Praze a Olomouckou víkendovou školu hry na zobcovou flétnu, kde se zaměřuje především na výuku učitelů ZUŠ. Současně probíhají pod jeho vedením na mnoha místech republiky semináře, jejichž náplní je vzdělávání pedagogů. Publikuje též v hudebním tisku a překládá odbornou literaturu, je spoluautorem Flautoškoly, progresivní řady učebnic vydávané v současnosti nakladatelstvím Bärenreiter. Kromě Janáčkovy konzervatoře působil v letech 2006-2011 též na Katedře hudební výchovy Univerzity Palackého v Olomouci a v letech 2014-2018 na Akademii staré hudby při FFMU Brno. Od školního roku 2018/19 vyučuje i na ZUŠ Iši Krejčího v Olomouci.

Email: jan.kvapil@jko.cz


Mag. art. Stefan Tokár

Studoval hru na zobcovou flétnu a fagot na Konzervatoři v Bratislavě a v roce 2021 úspěšně zakončil studium na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien ve třídě prof. Carstena Eckerta. Během studií se pravidelně účastnil různých interpretačních kurzů s předními umělci, jako jsou Tosiya Suzuki, Walter van Hauwe, Kees Boeke, Antonio Politano, Susanne Fröhlich a Erik Bosgraaf. V rámci své umělecké činnosti se zaměřuje především na interpretaci renesanční a soudobé hudby. Jako sólový a komorní hudebník spolupracoval se skladateli jako Maurizio Pisati a Georg Nussbaumer (premiéra „Atlas der gesamten Musik und aller angrenzenden Gebiete“ na festivalu Wien Modern 2018). V posledních letech opakovaně spolupracoval s výtvarnicí Martinou Zuzanou Šimkovičovou, se kterou v roce 2017 v rámci projektu Kenotaf uvedli slovenskou premiéru skladby „Sweet“ Louise Andriessena. Se svým souborem „As Time Goes By“ se věnuje interpretaci renesanční hudby. V současné době vyučuje na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži a na Janáčkově Konzervatoři v Ostravě.