Aktuality

Datum od Datum do
Články / 11. prosince 2017

Koncertem na pomoc spolužákovi

K řadě hudebních osobností, které v minulosti studovali na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, patří bezesporu světově uznávaný klavírista Ivo Kahánek, dále basista Ivo Hrachovec, dnes sólista Národního divadla v Praze a violoncellista Jiří Hanousek, který kromě pedagogické činnosti vykonává zároveň funkci koncertního mistra violoncell Janáčkovy filharmonie. 

 

Tyto špičky svých oborů se sešli na jevišti společně se studentkou 6. ročníku klarinetistkou Kateřinou Paškovou, aby vyjádřili pomoc člověku, který před lety studoval na Janáčkově konzervatoři v Ostravě hru na klarinet.
 
Michal Šemora patřil k velkým talentům. Po absolvování Janáčkovy konzervatoře v roce 1998 nastoupil do orchestru Slezského divadla v Opavě, kde hrával 1. klarinet a zároveň vyučoval na Základní umělecké škole. Ve 27 letech jej však postihla nevyléčitelná choroba a svou hráčskou i pedagogickou činnost tak musel zanechat. Dnes už je trvale upoután na lůžko a odkázaný na pomoc druhých.
A tak se v hlavě jeho dřívějšího pedagoga Petra Bohuše zrodila myšlenka uspořádat benefiční koncert, kdy výtěžek koncertu by mohl být Michalovi věnován na nákup invalidního vozíku a dalších nezbytných potřeb, zabezpečujících život imobilního člověka.
 
Na koncertě 6. prosince 2017, který se setkal s mimořádným ohlasem a probíhal ve zcela zaplněném studiu Českého rozhlasu v Ostravě za přítomnosti kamer televize Noe, zazněla v úvodu Sonáta f moll pro klarinet a klavír č. 1, op. 120 J. Brahmse v podání K. Paškové a I. Kahánka. Následovala sólová vystoupení J. Hanouska a I. Kahánka, kde postupně zaznělo Preludium  ze Suity č. 2 d moll pro sólové violoncello J. S. Bacha a  Scherzo cis moll pro klavír, op. 39 F. Chopina.
 
Ivo Kahánek byl dominantní osobností celého večera, kdy v další části programu nejprve doprovodil Ivo Hrachovce, který zazpíval výběr z Biblických písní A. Dvořáka a poté, na závěr koncertu byl partnerem Kateřiny Paškové a Jiřího Hanouska v Triu B dur pro klarinet, violoncello a klavír, op. 11 L. v. Beethovena.
 
I když mezi některými účinkujícími byl rozdíl generace, na jevišti to znát nebylo. Všichni našli společnou hudební řeč a jejich výkony zaslouží velkého uznání.
 
Tato charitativní akce našla podporu nejen u účinkujících, kteří se jednomyslně rozhodli vzdát honoráře, ale také u posluchačů v sále a diváků u televizních obrazovek, kdy se ukázalo, že osud těžce nemocného člověka není mnoha lidem lhostejný. A to je milé zjištění.

(klapet)

 
Články / 16. listopadu 2017

HUDEBNÍ RODNÝ LIST MĚSTA OSTRAVY

Janáčkova konzervatoř v Ostravě si Vás dovoluje provést hudební historií našeho města a představuje HUDEBNÍ RODNÝ LIST MĚSTA OSTRAVY, který vytvořila k výročí 750 let první písemné zmínky o Ostravě. 

 

Ve středu 29. listopadu od 18:30 hodin na Janáčkově konzervatoři tak zazní nejen tóny skladeb vzniklých v dávném středověku, ale v průběhu koncertu se přeneseme až do současnosti. Na své si přijdou milovníci klasické hudby, ostravských písniček i jazzu a šansonů.
 
Více informací naleznete v přiložené TISKOVÉ ZPRÁVĚ, program koncertu a informaci o rezervaci míst naleznete v PROGRAMU v levé části našich webových stránek.
 
Jsem Vám k dispozici pro jakékoliv dotazy a těším se na viděnou!
 
Se srdečným pozdravem,
Michaela
  
Mgr. Michaela Dvořáková
PR a komunikace
Tel.: +420 732 372 424
www.jko.cz

 

Tisková zpráva

Hudební rodný list města Ostravy

Články / 23. listopadu 2017

Slovenské obecenstvo tleskalo našim studentkám

Dardanely nejsou jen průlivem spojující Černé a Středozemní moře, ale také názvem letohrádku v areálu markušovského zámku na Spiši.

 

Zde 19. 11. 2017 měly první ze svých tří vystoupení na východě Slovenska dvě studentky naší školy, klavíristka Veronika Kijonková a klarinetistka Kateřina Pašková. Koncert probíhal za asistence slovenské regionální televize Reduta.

Obě naše studentky i následující den na dvou koncertech v metropoli východního Slovenska Košicích svými výkony potvrdily své nesporné hráčské kvality a úspěšně tak reprezentovaly naší školu.

Všechny koncerty se setkaly s mimořádným ohlasem a vynikající odbornou kritikou.

Na koncertech se podíleli také pedagogové Roman Rucký a Petr Bohuš.

Fotografie je pořízená po skončení posledního koncertu v sále košické konzervatoře, kde je se všemi účinkujícími ředitel školy, Bartolomej Buráš.

(klapet)

 
Články / 3. listopadu 2017

Záznam koncertu

V neděli 5.11. ve 20 hod uvede TV Noe záznam z premiérového koncertu Ostrava Youth Orchestra, který proběhl v rámci 14. ročníku Svatováclavského hudebního festivalu v kostele Panny Marie Královny v Ostravě - Mariánských Horách.
Zde je odkaz na TV NOE

 
Články / 30. října 2017

Studenti dechového oddělení potvrdili své kvality

Úspěchem studentů dechového oddělení Janáčkovy konzervatoře skončila účast na soutěži Pardubické dechy, konané 26. – 28. října 2017. 

 

Ve třech kategoriích dřevěných dechových nástrojů soutěžilo 92 studentů konzervatoří ČR v oborech flétna (24), hoboj (18), klarinet (28), fagot (6) a saxofon (16).

Čestné uznání získala Klára Maršálková (flétna)

3. cenu obdržely Alena Osobová, Veronika Stodolová (flétna) a Zuzana Cholevíková (hoboj)

1. cenu ve svých kategoriích získali David Žárský (klarinet) a Anna Reichelová (hoboj), která navíc získala ocenění za nejlépe provedenou povinnou skladbu a stala se absolutní vítězkou v oboru hra na hoboj.

Studenti jsou ze tříd MgA. Martiny Molinger, PhD. a MgA. Jiřího Bystroně (flétna), Mgr. Jiřího Židka (hoboj) a MgA. Petra Bohuše (klarinet).

 
Články / 18. října 2017

To bude horor!

Srdečně Vás zveme na prezentaci snímku RUCHOTH RAOTH

dne 7. listopadu 2017 v 18 hodin

sál L. Janáčka

 

za účasti režiséra, hlavního kameramana a obou hereckých představitelů - paní Aleny Sasínové - Polarczyk a Štěpána Kozuba.

Večerem provází Albet Čuba.

Vstup volný

podívejte se na upoutávku

 
Články / 27. září 2017

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Stejně jako každoročně touto dobou jsme připravili pro zájemce o studium v konzervatoři Den otevřených dveří. Pozvánku s bližšími informacemi si můžete prohlédnou zde.

I letos máme dva termíny: středa 11. října a úterý 17. října.

Račte vstoupit, jste vítáni. 

 
Články / 5. září 2017

Janáčkova konzervatoř ve zpravodajství České televize

Dnešní Události v regionech České televize odvysílaly reportáž (čas: 21:37), která informuje veřejnost o dění a novinkách na JKO. Podívejte se na reportáž ZDE.  

 
Články / 29. srpna 2017

NOVÝ KLIP - Tisková zpráva

NOVÝ KLIP,
RICHARD KRAJČO JAKO AMBASADOR
A PŘEDEVŠÍM 59 NOVÝCH TALENTŮ.

TAKOVÝ JE START ŠKOLNÍHO ROKU NA JANÁČKOVĚ KONZERVATOŘI V OSTRAVĚ.

 

V pondělí 4. září se otevřou dveře všech škol včetně Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. To rozevře pomyslnou bránu všem talentům – především těm novým. Několik desítek nováčků spolu se studenty vyšších ročníků přivítá konzervatoř velkolepě. Přes léto dokončila režisérka Petra Všelichová propagační klip školy. Richard Krajčo se ujal funkce ambasadora konzervatoře a osobně se v klipu také objeví. K tomu přidejme pro příznivce školy nabitou koncertní sezónu a den otevřených dveří. 
 
 
„Některé věci v člověku zůstanou tak silně otisknuty, že máte pocit, že jste nikdy neodešel. Není totiž důležité setrvat, ale nikdy nezapomenout, být stále pyšný a šířit její jméno. A o to se snažím.“ Řekl pro JKO Richard Krajčo. Český divadelní a filmový herec, zpěvák, frontman úspěšné kapely Kryštof a nyní také ambasador Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, jedné z nejvýznamnějších umělecko-vzdělávacích institucí v ČR. Richard Krajčo, ostravský rodák, byl přijat na Janáčkovu konzervatoř na hudebně dramatický obor v roce 1996.

„Myslím, že Richard jako náš absolvent, je schopen oslovit široké spektrum mladých lidí i rodičů potencionálních uchazečů o studium. Je všeobecně známou a úspěšnou osobností pohybující se napříč různými žánry a tím může přilákat ke studiu konzervatoře mnoho dětí, které zatím ani neví, že mohou svůj talent rozvíjet na profesionální úrovni.“  Říká ředitelka konzervatoře, Soňa Javůrková.
 
Konzervatoří si prošli i další tři členové kapely Kryštof. Jejich vazba na konzervatoř není tedy náhodná. Před pár měsíci se celá kapela sešla na jednom jevišti v sále budovy konzervatoře, kde pózovali fotografům z Kantors Creative Club. Vedle snímků se Richard Krajčo objevuje i v novém propagačním klipu školy. Režisérka a dokumentaristka Petra Všelichová, spolu s Richardem Krajčem, natočila přes stovku studentů, absolventů a pedagogů JKO. Klip je ke zhlédnutí na sociálních sítích a webu školy. Zveřejnění klipu je načasováno jako přivítání 59 nových studentů – našich dalších potenciálních hvězd.

Nová koncertní sezóna nabídne pestrou škálu koncertů a představení v podání mladých umělců se svými hosty. Hned 7. 9. v 18.30 hodin v koncertním sále Leoše Janáčka zazní klavírní recitál dnes již renomované mladé umělkyně Nikol Bókové. Na programu bude česká i světová klavírní tvorba. Letos se poprvé představí Ostravský orchestr mladých, ve kterém spojí své síly Janáčkova konzervatoř v Ostravě a Fakulta umění OSU. 26. 9. bude účinkovat pod taktovkou Paola Gatta na Svatováclavském hudebním festivalu. Pro milovníky klarinetu je na 4. 10. připraven koncert Pocta klarinetu. Na podzim nás ještě čeká speciální akce v rámci oslav 750. Výročí první písemné zmínky o Ostravě s názvem Hudební rodný list města Ostravy. Během večera 29. 11. se od prvních hudebních záznamů dostaneme až do dnešních dnů. Nejen uchazeče o studium přivítá JKO na Dnech otevřených dveří, a to 11. a 17. 10. 

„Vážené kolegyně a kolegové, ctění páni rodiče a pro mě zvlášť milí studenti, těším se na opětovné setkávání s Vámi a věřím, že společně prožijeme dalších krásných uměním naplněných 10 měsíců. Těm, kteří k nám vstoupí poprvé, přeji, aby svého kroku nikdy nelitovali. A nám všem přeji, aby se všechny naše umělecké a profesní sny a přání staly skutečností.“  Soňa Javůrková, ředitelka JKO

Kompletní tisková zpráva zde

 
Články / 12. září 2017

Klavírní recitál Nikol Bókové

Nikol Bóková absolvovala roku 2012, pod vedením MgA. Hany Kundrátové, Janáčkovu konzervatoř v Ostravě. Už zde vzbuzovala respekt svým závěrečným vystoupením. 

 

Dnes je posluchačkou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve třídě Jana Jiraského a má za sebou sólová vystoupení u nás i v zahraničí (Německo, Polsko, Slovensko, Itálie), spolupracuje s předními českými tělesy (Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Brno) a je laureátkou mezinárodních soutěží. Na Mezinárodní klavírní soutěži Vítězslava Nováka získala roku 2015 první cenu.
Ve svém klavírním recitálu, jenž se konal v sále Leoše Janáčka ostravské konzervatoře, předvedla Nikol Bóková široký stylový repertoár od klasicistní hudby Mozartovy a Dusíkovy až k hudbě Janáčka, Ravela, Skrjabina a Rachmaninova.
Rozmanitost celého programu dokázala mladá interpretka propojit promyšlenou dynamikou, budováním gradačních vln a neobyčejnou prací s barvou zvuku maximálně využívající témbrové rejstříky nástroje. Přirozená muzikalita, kterou umělkyně s lehkostí ovládla koncertní prostor, a imaginace evokující představu hlubokých emocí skrytých v hudební struktuře, vytváří její přesvědčivý projev podmanivě upoutávající pozornost publika. To vše dává tušit, že se z Nikol Bókové stává respektovaná interpretační osobnost klavírní hudby. 


 
Strana 1 Z 3 < >