Aktuality

Datum od Datum do
Články / 27. června 2018

Letní prázdniny

Ve škole je omezený prázdninový provoz.

Během letních prázdnin bude budova od 2. 7. do 24. 8. 2018 pro studenty a pedagogy uzavřena. 
V naléhavých případech si domluvte předem návštěvu - tel.: 734 268 144.

Přejeme Vám krásné léto a těšíme se na viděnou po prázdninách.

 
Články / 5. dubna 2018

PRO BOHEMIA OSTRAVA 2018

NA JANÁČKOVĚ KONZERVATOŘI V OSTRAVĚ PROBÍHÁ 16. ROČNÍK MEZINÁRODNÍ INTERPRETAČNÍ SOUTĚŽE
PRO BOHEMIA OSTRAVA 2018

 

Mezinárodní interpretační soutěž Pro Bohemia Ostrava 2018 se uskuteční ve dnech 5. – 8. dubna 2018 na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a bude hostit mladé interprety v oborech hra na dechové nástroje, hra na klavír, hra na varhany a zpěv. Do soutěže, která je veřejnosti zdarma přístupná, se letos přihlásilo rekordních 520 soutěžících, které bude hodnotit 6 mezinárodních porot složených z předních pedagogů a interpretů z ČR, Slovenska, Polska, Rakouska a Portugalska. Koncert absolutních vítězů a nositelů zvláštních ocenění se uskuteční 12. června 2018 v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka 2018.
 
Více informací zde.

 
Články / 28. května 2018

Romantický večer s Kateřinou Paškovou a Ivo Kahánkem

Romantické večery v Rudolfinu je název cyklů koncertů pořádaných Českou filharmonií, který se tentokrát týkal klarinetistky Kateřiny Paškové a klavíristy Ivo Kahánka.

 

Na koncertě 25. května 2018 v době, kdy do závěrečné třetiny vstupoval Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, se na pódiu Sukovy síně pražského Rudolfina sešli protagonisté večera, Kateřina Pašková a Ivo Kahánek, aby publiku přednesli ze svého repertoáru skladby Johannesa Brahmse, Leoše Janáčka a Miloslava Ištvana.
Zazněl zde klavírní cyklus V mlhách (Janáček) v podání Ivo Kahánka, který byl partnerem u klavíru Kateřině Paškové i v dalších skladbách. K těm patřila Sonáta pro klarinet a klavír f moll op. 120 č. 1 (Brahms) a Sonáta pro klarinet a klavír (Ištvan).
 
Oba umělci, kterým je společná Janáčkova konzervatoř v Ostravě (v r. 1999 absolvoval tuto školu Ivo Kahánek a totéž letos čeká Kateřinu Paškovou), se na jevišti poprvé setkali koncem loňského roku v Ostravě, kde přednesli dílo Brahmsovo a nyní v Praze svůj repertoár obohatili o skladbu M. Ištvana.
Na jevišti tito dva skvělí muzikanti působili naprosto bezprostředně, uvolněně, dobře si rozuměli a vzájemně se doplňovali. Jejich hra byla plastická nejen po stránce dynamické, ale rovněž četné agogické změny (Brahms) působily nenuceně a naprosto přirozeně.
 
Celý koncert se nesl v příznivé a tvůrčí atmosféře a byl po zásluze odměněn dlouhotrvajícím potleskem.

(klapet)


 
Články / 26. března 2018

Cenu Thálie 2017 si odnesli i absolventi JKO

Herecká asociace vyhlásila v sobotu v Národním divadle laureáty výroční Ceny Thálie 2017. 

 

Prvním laureátem se stal Ivan Dejmal z Národního divadla moravskoslezského. Ten získal cenu pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby. Poděkoval rodině, přátelům, svým kantorům i kolegům. „Zdravím celé ostravské divadelnictvo. Děkuji za přivítání, mám radost,“ řekl Dejmal, který je rovněž pedagogem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Za činoherní výkon v ženské kategorii byla oceněna Tereza Dočkalová za roli Nory v Ibsenově dramatu Domeček pro panenky v pražském Divadle pod Palmovkou.

 

Oběma oceněným, kteří jsou absolventi JKO, ze srdce gratulujeme!

Více v reportáži na serveru Novinky.cz

 
Články / 26. března 2018

Studenti Janáčkovy konzervatoře si za své podání Bystroušky zaslouží jedničku

Tato začíná recenze našeho představení LIŠKA BYSTROUŠKA.
Celá recenze na serveru Ostravan.cz

 
Články / 11. prosince 2017

Koncertem na pomoc spolužákovi

K řadě hudebních osobností, které v minulosti studovali na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, patří bezesporu světově uznávaný klavírista Ivo Kahánek, dále basista Ivo Hrachovec, dnes sólista Národního divadla v Praze a violoncellista Jiří Hanousek, který kromě pedagogické činnosti vykonává zároveň funkci koncertního mistra violoncell Janáčkovy filharmonie. 

 

Tyto špičky svých oborů se sešli na jevišti společně se studentkou 6. ročníku klarinetistkou Kateřinou Paškovou, aby vyjádřili pomoc člověku, který před lety studoval na Janáčkově konzervatoři v Ostravě hru na klarinet.
 
Michal Šemora patřil k velkým talentům. Po absolvování Janáčkovy konzervatoře v roce 1998 nastoupil do orchestru Slezského divadla v Opavě, kde hrával 1. klarinet a zároveň vyučoval na Základní umělecké škole. Ve 27 letech jej však postihla nevyléčitelná choroba a svou hráčskou i pedagogickou činnost tak musel zanechat. Dnes už je trvale upoután na lůžko a odkázaný na pomoc druhých.
A tak se v hlavě jeho dřívějšího pedagoga Petra Bohuše zrodila myšlenka uspořádat benefiční koncert, kdy výtěžek koncertu by mohl být Michalovi věnován na nákup invalidního vozíku a dalších nezbytných potřeb, zabezpečujících život imobilního člověka.
 
Na koncertě 6. prosince 2017, který se setkal s mimořádným ohlasem a probíhal ve zcela zaplněném studiu Českého rozhlasu v Ostravě za přítomnosti kamer televize Noe, zazněla v úvodu Sonáta f moll pro klarinet a klavír č. 1, op. 120 J. Brahmse v podání K. Paškové a I. Kahánka. Následovala sólová vystoupení J. Hanouska a I. Kahánka, kde postupně zaznělo Preludium  ze Suity č. 2 d moll pro sólové violoncello J. S. Bacha a  Scherzo cis moll pro klavír, op. 39 F. Chopina.
 
Ivo Kahánek byl dominantní osobností celého večera, kdy v další části programu nejprve doprovodil Ivo Hrachovce, který zazpíval výběr z Biblických písní A. Dvořáka a poté, na závěr koncertu byl partnerem Kateřiny Paškové a Jiřího Hanouska v Triu B dur pro klarinet, violoncello a klavír, op. 11 L. v. Beethovena.
 
I když mezi některými účinkujícími byl rozdíl generace, na jevišti to znát nebylo. Všichni našli společnou hudební řeč a jejich výkony zaslouží velkého uznání.
 
Tato charitativní akce našla podporu nejen u účinkujících, kteří se jednomyslně rozhodli vzdát honoráře, ale také u posluchačů v sále a diváků u televizních obrazovek, kdy se ukázalo, že osud těžce nemocného člověka není mnoha lidem lhostejný. A to je milé zjištění.

(klapet)

 
Články / 16. listopadu 2017

HUDEBNÍ RODNÝ LIST MĚSTA OSTRAVY

Janáčkova konzervatoř v Ostravě si Vás dovoluje provést hudební historií našeho města a představuje HUDEBNÍ RODNÝ LIST MĚSTA OSTRAVY, který vytvořila k výročí 750 let první písemné zmínky o Ostravě. 

 

Ve středu 29. listopadu od 18:30 hodin na Janáčkově konzervatoři tak zazní nejen tóny skladeb vzniklých v dávném středověku, ale v průběhu koncertu se přeneseme až do současnosti. Na své si přijdou milovníci klasické hudby, ostravských písniček i jazzu a šansonů.
 
Více informací naleznete v přiložené TISKOVÉ ZPRÁVĚ, program koncertu a informaci o rezervaci míst naleznete v PROGRAMU v levé části našich webových stránek.
 
Jsem Vám k dispozici pro jakékoliv dotazy a těším se na viděnou!
 
Se srdečným pozdravem,
Michaela
  
Mgr. Michaela Dvořáková
PR a komunikace
Tel.: +420 732 372 424
www.jko.cz

 

Tisková zpráva

Hudební rodný list města Ostravy

Články / 23. listopadu 2017

Slovenské obecenstvo tleskalo našim studentkám

Dardanely nejsou jen průlivem spojující Černé a Středozemní moře, ale také názvem letohrádku v areálu markušovského zámku na Spiši.

 

Zde 19. 11. 2017 měly první ze svých tří vystoupení na východě Slovenska dvě studentky naší školy, klavíristka Veronika Kijonková a klarinetistka Kateřina Pašková. Koncert probíhal za asistence slovenské regionální televize Reduta.

Obě naše studentky i následující den na dvou koncertech v metropoli východního Slovenska Košicích svými výkony potvrdily své nesporné hráčské kvality a úspěšně tak reprezentovaly naší školu.

Všechny koncerty se setkaly s mimořádným ohlasem a vynikající odbornou kritikou.

Na koncertech se podíleli také pedagogové Roman Rucký a Petr Bohuš.

Fotografie je pořízená po skončení posledního koncertu v sále košické konzervatoře, kde je se všemi účinkujícími ředitel školy, Bartolomej Buráš.

(klapet)

 
Články / 3. listopadu 2017

Záznam koncertu

V neděli 5.11. ve 20 hod uvede TV Noe záznam z premiérového koncertu Ostrava Youth Orchestra, který proběhl v rámci 14. ročníku Svatováclavského hudebního festivalu v kostele Panny Marie Královny v Ostravě - Mariánských Horách.
Zde je odkaz na TV NOE

 
Články / 30. října 2017

Studenti dechového oddělení potvrdili své kvality

Úspěchem studentů dechového oddělení Janáčkovy konzervatoře skončila účast na soutěži Pardubické dechy, konané 26. – 28. října 2017. 

 

Ve třech kategoriích dřevěných dechových nástrojů soutěžilo 92 studentů konzervatoří ČR v oborech flétna (24), hoboj (18), klarinet (28), fagot (6) a saxofon (16).

Čestné uznání získala Klára Maršálková (flétna)

3. cenu obdržely Alena Osobová, Veronika Stodolová (flétna) a Zuzana Cholevíková (hoboj)

1. cenu ve svých kategoriích získali David Žárský (klarinet) a Anna Reichelová (hoboj), která navíc získala ocenění za nejlépe provedenou povinnou skladbu a stala se absolutní vítězkou v oboru hra na hoboj.

Studenti jsou ze tříd MgA. Martiny Molinger, PhD. a MgA. Jiřího Bystroně (flétna), Mgr. Jiřího Židka (hoboj) a MgA. Petra Bohuše (klarinet).

 
Strana 1 Z 4 < >